Oficjalna strona Facebook Gminy Świeszyno

eBOK woda

eBOK podatki

Imieniny: Bożeny, Franciszki i Zenona
niedziela, 22 Grudzień 2024

BIP

Herb Świeszyno

  • 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Zabytki w Gminie Świeszyno

Świeszyno

XIX-wieczny neogotycki kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Konsekrowany  25.09.1945 r.  Przy kościele znajduje się pomnik poświęcony mieszkańcom wsi poległym w I wojnie światowej,  który obecnie stanowi podstawę figury Maryi. 

Kościół NMP w ŚwieszynieKościół NMP w Świeszynie

Konikowo

Kościół gotycki p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, zbudowany w  poł. XIV w., wieża z poł. XV w., przebudowany w 1852, obiekt zabytkowy wraz z otoczeniem i wystrojem wnętrza. Konsekrowany 19.11.1981r.

Kościół w KonikowieKościół w Konikowie

 

Dunowo

Pałac neoklasycystyczny z XIX wieku, był własnością rodu von Kamecke.

Pałac w Dunowie

Jarzyce

Kościół pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej z przełomu XV i XVI wieku, należy do parafii  Świeszyno. 

Z 1897r. pochodzą piękne okna witrażowe wykonane przez Konigl - Instytut Fur Glass Malerei Berlin. W XIXw. świątynię gruntownie remontowano. Po II wojnie światowej zaniedbana i zniszczona budowla była użytkowana jako magazyn zboża dla pobliskiej suszarni. Dopiero w 1974 r. odbudowano świątynię i przekazano do kultu katolickiego. Witraże usiłowano odmalować, ale z nietrwałym skutkiem. Dopiero  w 2007 roku staraniem śp. księdza proboszcza Andrzeja Bujara, pana Stanisława Konopackiego i  pracownika konserwacji witraży -  Krzysztofa Mazurkiewicza, odnowiono dwa piękne okna. Witraże przedstawiają Świętą Rodzinę w stajence i Jezusa zmartwychwstałego z grobu. U dołu umieszczono herb fundatora i jego inicjały, a także kwiat konwalii (poświęcony Marii z Nazaretu) często umieszczany na ołtarzach, księgach liturgicznych, wizerunkach świętych. Kościół zbudowany jest z cegły i kamieni polnych, orientowany z prezbiterium niewyodrębnionym zakończonym prosto.

Kościół w Jarzycach

Giezkowo

Park dworski oraz dworek z początku XIX wieku, obecnie dom Wspólnoty Cenacolo.

Dworek w Giezkowie

Niedalino

Młyn zbożowy (na wschód od wsi, obecnie nieczynny) oraz malowniczo położona elektrownia wodna Hajka (w lasach około 3km od wsi, zbudowana na przełomie 1911 i 1912 roku).

Elektownia wodna w NiedalinieElektownia wodna w NiedalinieMłyn wodny w Niedalinie

Strzekęcino

„Bursztynowy Pałac” – pałac eklektyczny, wybudowany przez rodzinę Kamecke w latach 1899-1901. Z lat 20. i 30. XX wieku pochodzi większość znajdujących się wokół pałacu zabudowań gospodarczych oraz tzw. „Biały Pałac”, mniejszy, dwukondygnacyjny, neoklasycystyczny pałacyk, wybudowany w 1935 roku jako prezent weselny dla ostatniego dziedzica dóbr dunowskich.

Pałac Bursztynowy w StrzekęciniePałac Bursztynowy w StrzekęcinieBiały Pałac w StrzekęcinieWozownia w StrzekęcinieStodoła w Strzekęcinie 

Zegrze Pomorskie

Kompleks pałacowo-folwarczny z przylegającym do niego parkiem dworskim. Całość pochodzi z drugiej połowy XVIII i przełomu XIX i XX wieku. W skład kompleksu poza pałacem wchodzi gorzelnia oraz kilkupiętrowy spichlerz.

Kompleks pałacowo-folwarczny w Zegrzu PomorskimKompleks pałacowo-folwarczny w Zegrzu PomorskimKompleks pałacowo-folwarczny w Zegrzu PomorskimKompleks pałacowo-folwarczny w Zegrzu Pomorskim