W skład sołectwa Strzekęcino wchodzi wieś Strzekęcino.
Strzekęcino – Streckentin leży na południe od Dunowa. Pierwsze wzmianki o wsi możemy znaleźć już z 1278 roku. Była ona majątkiem ziemskim Dunowa. W połowie XIX wieku w Strzekęcinie było 6 budynków mieszkalnych i 9 gospodarstw, w sumie 53 mieszkańców. Strzekęcino i Dunowo należały do dziedzica Feldmark. Powierzchnia tych miejscowości wynosiła 2540 morga. Ziemia uprawna liczyła 1400 morga, 50 morga stanowiły łąki, natomiast 18 morga ogrody z warzywami. W miejscowości był również zarybiony staw, który do dziś znajduje się między dwoma pałacami - Białym i Bursztynowym.
W połowie XIX wieku budynki mieszkalne i pomieszczenia gospodarcze zajmowały tu około 7 morga, powierzchnia lasów wynosiła około 400 morga, a drogi i szosy liczyły120 morga. Wtedy w Strzekęcinie było 16 koni, które pomagało w pracach polowych, 33 krowy, 300 owiec i 3 świnie.
Obecnie Strzekęcino jest jedną z większych miejscowości w gminie Świeszyno, w której mieszka ponad 500 mieszkańców. Nadal znajdują się tu pałace, które położone są w sąsiedztwie parku w stylu angielskim. W Strzekęcinie jest także bogata kolekcja różnorodnych roślin, np. różaneczników, cyprysików, platanów, żywotników, magnolii, korkowców, morw białych, jaworów i cisów. W miejscowości jest także zabytkowa wieża ciśnień, cmentarz poniemiecki, znajdujący się w centralnej części parku oraz aleja wysadzona platanami.
Po roku 1945 powołano tu Stację Hodowli Roślin, która przejęła „kameckowskie" tradycje hodowli ziemniaków założonej w 1900 roku przez Kartza von Kameke – Streckenthin. Rodzina Kamecke w latach 1899-1901 wybudowała w Strzekęcinie okazały eklektyczny pałac, dziś zwany „Bursztynowym Pałacem". Od roku 1994 stanowi on luksusowy hotel, z miejscami dla 50 gości. Widok pałacu sprawia wrażenie bajkowego zamku. Okazała, murowana budowla złożona jest z wielu, różnej wysokości i kształtu, elementów architektonicznych zwieńczonych dachami, daszkami i wieżyczkami. Wśród nich wyróżnia się ośmioboczna wieża kryta hełmem piramidalnym.
Aktualny właściciel pałacu zadbał również o jego wnętrza. Znajdujące się w nich antyczne meble, liczne rzeźby i historyczne militaria nadają tej budowli ciekawy charakter. Dwukondygnacyjny holl z klatką schodową niewątpliwie charakter ten podkreśla. Przy głównym wejściu do budynku, wzrok odwiedzających przyciąga piękne krzewy bukszpanu i różanecznika. Wokół pałacu rozciąga się rozległy park dworski z jeziorkiem, strzelnicą sportową i kortem tenisowym. Park dostępny jest także dla turystów nie wypoczywających w hotelu. Znajduje się tu m. in. Bogata kolekcja egzotycznych roślin: cyprysików, platanów, żywotników, magnolii, korkowców, morw, białych jaworów i cisów.
Z lat 20. i 30. XX wieku pochodzi większość znajdujących się wokół pałacu zabudowań gospodarczych oraz tzw. „Biały Pałac", mniejszy, dwukondygnacyjny, neoklasycystyczny pałacyk, wybudowany w 1935 roku jako prezent weselny dla ostatniego dziedzica dóbr dunowskich. Jego elewacja porośnięta jest kolcowojem nadającym jej niewątpliwy urok. Do „Białego Pałacu" przylega również 10-hektarowy park krajobrazowy z bogatym drzewostanem.
W pobliżu „Białego Pałacu" znajduje się także nieużytkowana sześcioboczna wieża ciśnień oraz ruiny grobowca Kamecków.
W miejscowości tej od roku 1956 funkcjonuje jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, świetlica wiejska, wykorzystywana również jako kaplica do odprawiania mszy świętych.
W Strzekęcinie znajduje się pełnowymiarowe boisko piłkarskie wykorzystywane przez kluby sportowe oraz plac zabaw.
Na wschód od wsi znajduje się polodowcowe jezioro borowinowe - Czarne.
Miejscowość ta jest wsią, która w głównej mierze składa się z popegeerowskich bloków, jednak są to budowle bardzo zadbane. Miejscowość na dzień 31 grudnia 2015r. liczyła 529 mieszkańców zameldowanych na pobyt stały.