Świeszyno
XIX-wieczny neogotycki kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Konsekrowany 25.09.1945 r. Przy kościele znajduje się pomnik poświęcony mieszkańcom wsi poległym w I wojnie światowej, który obecnie stanowi podstawę figury Maryi.
Konikowo
Kościół gotycki p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, zbudowany w poł. XIV w., wieża z poł. XV w., przebudowany w 1852, obiekt zabytkowy wraz z otoczeniem i wystrojem wnętrza. Konsekrowany 19.11.1981r.
Dunowo
Pałac neoklasycystyczny z XIX wieku, był własnością rodu von Kamecke.
Jarzyce
Kościół pw. Matki Bożej Królowej Korony Polskiej z przełomu XV i XVI wieku, należy do parafii Świeszyno.
Z 1897r. pochodzą piękne okna witrażowe wykonane przez Konigl - Instytut Fur Glass Malerei Berlin. W XIXw. świątynię gruntownie remontowano. Po II wojnie światowej zaniedbana i zniszczona budowla była użytkowana jako magazyn zboża dla pobliskiej suszarni. Dopiero w 1974 r. odbudowano świątynię i przekazano do kultu katolickiego. Witraże usiłowano odmalować, ale z nietrwałym skutkiem. Dopiero w 2007 roku staraniem śp. księdza proboszcza Andrzeja Bujara, pana Stanisława Konopackiego i pracownika konserwacji witraży - Krzysztofa Mazurkiewicza, odnowiono dwa piękne okna. Witraże przedstawiają Świętą Rodzinę w stajence i Jezusa zmartwychwstałego z grobu. U dołu umieszczono herb fundatora i jego inicjały, a także kwiat konwalii (poświęcony Marii z Nazaretu) często umieszczany na ołtarzach, księgach liturgicznych, wizerunkach świętych. Kościół zbudowany jest z cegły i kamieni polnych, orientowany z prezbiterium niewyodrębnionym zakończonym prosto.
Giezkowo
Park dworski oraz dworek z początku XIX wieku, obecnie dom Wspólnoty Cenacolo.
Niedalino
Młyn zbożowy (na wschód od wsi, obecnie nieczynny) oraz malowniczo położona elektrownia wodna Hajka (w lasach około 3km od wsi, zbudowana na przełomie 1911 i 1912 roku).
Strzekęcino
„Bursztynowy Pałac” – pałac eklektyczny, wybudowany przez rodzinę Kamecke w latach 1899-1901. Z lat 20. i 30. XX wieku pochodzi większość znajdujących się wokół pałacu zabudowań gospodarczych oraz tzw. „Biały Pałac”, mniejszy, dwukondygnacyjny, neoklasycystyczny pałacyk, wybudowany w 1935 roku jako prezent weselny dla ostatniego dziedzica dóbr dunowskich.
Zegrze Pomorskie
Kompleks pałacowo-folwarczny z przylegającym do niego parkiem dworskim. Całość pochodzi z drugiej połowy XVIII i przełomu XIX i XX wieku. W skład kompleksu poza pałacem wchodzi gorzelnia oraz kilkupiętrowy spichlerz.