Główny Lekarz Weterynarii za pośrednictwem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Koszalinie, w związku z aktualną sytuacją epizootyczną w zakresie występowania afrykańskiego pomoru świń na terytorium Polski informuje:
Ubój świń na użytek własny może być prowadzony przez hodowców wyłącznie pod warunkiem spełnienia wszystkich warunków wskazanych w odpowiednich przepisach prawa, w szczególności w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 października 2010 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji mięsa przeznaczonego na użytek własny (Dz. U. z 2015 r. poz. 392, z późn. zm.), w szczególności:
1. od dnia 25 lutego 2016 r. posiadacz 1 świni zobowiązany jest przed jej zakupem do uzyskania numeru siedziby stada w ARiMR, a tym samym niemożliwym jest zakup świni przez osobę nie posiadająca siedziby stada;
2. zamiar uboju świń na terenie gospodarstwa w celu pozyskiwania mięsa, musi być zgłoszony co najmniej na 24 godziny przed planowanym ubojem do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Koszalinie, informacja powinna zawierać:
- imię i nazwisko, miejsce zamieszkania oraz adres posiadacz zwierząt poddawanych ubojowi,
- gatunek i liczbę zwierząt poddawanych ubojowi,
- numer identyfikacyjny zwierzęcia lub zwierząt poddawanych ubojowi, jeżeli z przepisów o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt wynika obowiązek oznakowania zwierzęcia,
- miejsce i termin uboju,
- imię i nazwisko oraz adres osoby uprawnionej do przeprowadzenia uboju,
- inne dane mające na celu ułatwienie kontaktu z informującym, w szczególności numer telefonu informującego,
3. w laboratoriach prowadzonych przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Koszalinie tj.:
- Terenowa Pracownia Diagnostyki Włośnicy 61-16 ul. Połczyńska 68, 75-816 Koszalin,
- Terenowa Pracownia Diagnostyki Włośnicy 09-15 ul. Kolejowa 4, 75-020 Bobolice,
- Terenowa Pracownia Diagnostyki Włośnicy 3261-01 ul. Moniuszki 20, 75-558 Koszalin,
- Terenowa Pracownia Diagnostyki Włośnicy 3209-01 ul. Wiejska 3/1, 76-010 Polanów,
- Terenowa Pracownia Diagnostyki Włośnicy 3209-02 ul. Plac Zwycięstwa 7, 76-020 Bobolice,
badane są wyłącznie próbki mięsa wieprzowego pozyskane podczas uboju na użytek własny oraz mięso dzika
4. badanie mięsa świń i dzików na obecność włośni jest obowiązkowe.
Niezgodności z powyższym zakresie będą każdorazowo wyjaśniane i w przypadkach uzasadnionych będą nakładane kary pieniężne o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 16 grudnia 2005 r., o produktach pochodzenia zwierzęcego, zgodnie z którym hodowca świń, który „powoduje zagrożenie dla zdrowia publicznego (…) nie zapewniając spełnienia wymagań weterynaryjnych określonych w ustawie lub przepisach wydanych na jej podstawie (…) podlega karze pieniężnej do wysokości nieprzekraczającej trzydziestokrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za rok poprzedzający, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego”.
Niedopełnienie przez hodowców powyższych obowiązków, w świetle obecnej sytuacji epizootycznej, stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa epizootycznego kraju.