Zwykliśmy mawiać, że czas szybko mija, tymczasem… to my mijamy… Tę ponadczasową prawdę w niecodziennej oprawie muzycznej przypomnieli nam młodzi miłośnicy poezji ze Szkoły Podstawowej w Dunowie. W piątek 25 listopada 2016 roku już po raz szósty w świetlicy wiejskiej w Dunowie uchylili rąbka tajemnicy o tym, co im w duszach gra.
Snując refleksje o współczesnym świecie, młodzież dostrzegła wszechobecny pośpiech i niechęć dorosłych do wychodzenia naprzeciw drugiemu człowiekowi. Z perspektywy dziecka dzisiejszy człowiek jest nieszczęśliwy i bardzo samotny. Wielu z nas próbuje prawdziwe życie odkładać na później, podczas gdy dzisiaj jest dzień, by być szczęśliwym. Wzruszały poetyckie wyznania o braku tak ważnej w życiu miłości bliźniego oraz obojętności wobec cudów życia, jakimi są choćby uśmiech słońca, dotyk dłoni dziecka, niezatarte wspomnienia, dobra pamięć o nas… Trzeba nam dużo ciszy (…), abyśmy usłyszeli nieśmiały głos (…) serc wybrzmiało ze sceny niczym diagnoza dzisiejszego świata, wywołując oddźwięk wśród publiczności, spośród której głos zabierać mogą wszyscy ci, którzy chcą podzielić się wrażeniami po spotkaniu. W tym roku byli to Wójt Gminy Świeszyno, Pani Ewa Korczak, oraz Pan Cezary Czenko. Bądź dla innych dobry, by ktoś też był dobry dla Ciebie oraz Zdejmij maskę ego, a załóż maskę miłości usłyszeliśmy w przemówieniach Gości, którzy swą obecnością rokrocznie podkreślają rangę listopadowego spotkania poetycko – muzycznego.
Tradycyjnie już spotkaniu miłośników poezji i Przyjaciół Szkoły Podstawowej w Dunowie towarzyszyła muzyka na żywo – tym razem wystąpił Gwidon Modest Cybulski i Sebastian Wielądek z formacji muzycznej „Wielbłądy” z Warszawy, która zabrzmiała nostalgicznie i lirycznie. Szczególnym akcentem wieczorku było autorskie wykonanie Koniugacji Haliny Poświatowskiej - utworu zaaranżowanego specjalnie na potrzeby zaduszkowego spektaklu. Niezwykle wzruszającym elementem scenariusza był film nagrany z udziałem zaprzyjaźnionych Adama i Poli Zglińskich oraz od lat związanego z oświatą Pana Albina Tyburskiego, zaś scenografię stanowiły urocze zakątki Hotelu Bursztynowy Pałac w Strzekęcinie. Nieodłącznym elementem organizowanych w Dunowie wieczornic zaduszkowych jest niepowtarzalna scenografia każdorazowo projektowana i wykonywana specjalnie na potrzeby autorskiego scenariusza. Tegoroczna ukazywała pełen wspomnień dom, którego atmosfera przypomina, że warto pozostawić po sobie ciepło uśmiechu.
Gratulacje składane reżyserom, aktorom i autorom scenografii długo po zakończeniu spektaklu stanowią dowód, że w codziennej pracy nauczyciela nie należy rezygnować z rozwijania u uczniów talentów artystycznych, a nade wszystko - kształtować u dzieci szeroko rozumianą wrażliwość.
W spektaklu wystąpili aktorzy ze Szkoły Podstawowej w Dunowie (w porządku alfabetycznym wg klas): IWONA BEDNARSKA, kl.4; WIKTORIA KOPERTOWSKA, kl.4; KINGA MIELEWCZYK, kl.4ALAN ORDECHA, kl.4; MATEUSZ ABRAMCIÓW, kl.5; KATARZYNA BRZOSTKO, kl.5; BARTOSZ CZYŻ, kl.5; DOMINIK KOPERTOWSKI, kl.6; JAKUB MAJCHER, kl.6; FILIP MIELEWCZYK, kl.6. Reżyseria: p. BEATA GÓRSKA i p. MARLENA SZUWALSKA. Scenografia: p. IWONA MOSZYŃSKA, p. AGATA ZGLINICKA, p. MAŁGORZATA ŚMIAŁKOWSKA. Oprawa muzyczna i wsparcie techniczne: p. KRZYSZTOF HAMUŁKA.
Na koniec chcemy złożyć serdeczne podziękowanie Prezydialnej Radzie Rodziców, Pomorsko Mazurskiej Hodowli Ziemniaka oddział w Strzekęcinie oraz firmie Emporium za finansową pomoc w przygotowaniu tegorocznych Zaduszek., a za szczególne wsparcie dziękujemy Pani Sołtys Jadwidze Waśko i Pani Małgorzacie Bednarskiej - dyrektorowi Szkoły Podstawowej w Dunowie.
W naszej galerii znajdują się zdjęcia z wieczornicy >>>kliknij tutaj<<<
/oprac. Marlena Szuwlaska/