Oficjalna strona Facebook Gminy Świeszyno

eBOK woda

eBOK podatki

Imieniny: Miłosza, Pawła i Tatiany
sobota, 25 styczeń 2025

BIP

Herb Świeszyno

  • 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Ferie pełne atrakcji

ferie

Ferie rozpoczęliśmy turniejem xbox FIFA 16, który odbył się 1 lutego w sali widowiskowej Multimedialnego Centrum Kultury e-Eureka - Biblioteki Publicznej. Niewątpliwą atrakcją zawodów był sposób wyświetlania meczów - na dużym, kinowym ekranie. Na starcie rozgrywek stanęli zawodnicy reprezentujący poszczególne świetlice i sołectwa gminy Świeszyno. W drodze losowania utworzono 2 grupy, a każdy z uczestników wybrał drużynę klubową, którą rozgrywał cały turniej. Zobaczyliśmy więc całą europejską czołówkę z najsilniejszych krajowych lig. Dramatyczne rozstrzygnięcia mieliśmy już w fazie grupowej, gdzie o awansie do półfinałów decydowały ostatnie pojedynki między zainteresowanymi zespołami. W ich efekcie w walce o finał zmierzyli się Wojtek Wójcik (Dunowo - Arsenal Londyn) z Radkiem Mikołajczykiem (Niedalino - Bayern Monachium) oraz Dawid Krasuski (Mierzym - PSG) z Piotrkiem Langnerem (Dunowo - Juventus Turyn). W pierwszym półfinale Radek wykorzystał wszystkie sytuacje podbramkowe wygrywając 3:1. Drugi mecz, to minmalna (2:1) wygrana Piotrka i awans do wielkiego finału. Najpierw jednak rozegrano emocjonujący mecz o III miejsce, w którym prowadzony przez Wojtka Arsenal dopiero po karnych uporał się z PSG Dawida. Zacięte było także finałowe spotkanie Radka z Piotrkiem, czyli pojedynek Bayernu z Juventusem. Ostateczny wynik 2:1 dla Radka, a co za tym idzie złoty medal i główna nagroda dla reprezentanta Niedalina.

 4 lutego 2016 roku Multimedialne Centrum Kultury e-Eureka – Bibliotekę Publiczną odwiedził Teatr Władca Lalek ze Słupska. Teatr przygotował dla małych widzów spektakl pt. „Chatka Zajączka”.

Przedstawienie teatralne było niezwykle dynamiczne i zabawne, a jednocześnie pouczające. Dzięki przygodom przyjaciół: Zajączka, Psa i Koguta oraz przebiegłej Lisicy dzieci mogły przekonać się, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie i że dobro zawsze zwycięża zło. Reżyserką, a zarazem jedną z aktorek spektaklu, była Urszula Szydlik-Zielonka, towarzyszyli jej na scenie Ada Paprocka oraz Łukasz Makowski. Scenografię i scenariusz przygotował Juri Michalov, a teksty piosenek – Przemysław Laskowski. Lalki z kolei zostały zaprojektowane przez estoński Teatr Imarine.

Po spektaklu dzieci miały możliwość uczestniczenia we wspólnych zabawach taneczno-ruchowych oraz sportowych konkursach z nagrodami. Spotkanie teatralne miało nie tylko walory arteterapeutyczne i edukacyjne, ale również pokazało jak można żyć bez wszelkich używek, tj. papierosów, alkoholu, dopalaczy i narkotyków. Dzieci i młodzież z uwagą wysłuchała pogadanek o możliwych zagrożeniach uzależnieniami i podawała przykłady alternatywnych zachowań i sposobów spędzania wolnego czasu.

 Drugi tydzień ferii otworzyliśmy turniejem gier planszowych dla dzieci i młodzieży. Na starcie zawodów stanęły dwuosobowe reprezentacje poszczególnych sołectw gminy Świeszyno. Formuła turnieju zakładała rozegranie 3 gier planszowych dostępnych w świetlicach wiejskich oraz odpowiedzi na wcześniej przygotowane pytania o tematyce popularnych planszówek, gier karcianych oraz logicznych. Poza tym w gry i zabawy wplatane były tematy o zagrożeniach wynikających z używania dopalaczy i innych substancji odurzających.

Intelektualne potyczki stały na wysokim, bardzo wyrównanym poziomie, o czym najlepiej świadczy konieczność rozegrania 2 dogrywek w celu wyłonienia końcowej kolejności na miejscach od 1 do 4! Na najniższym stopniu podium ostatecznie zameldowała się reprezentacja Strzekęcina (w składzie Angelika Kulczyńska, Kornel Ruszczak) pokonując w dodatkowej grze Konikowo (Julia Król, Milena Orzechowska). Finał rozstrzygnęły między sobą drużyny z Kurozwęcza (Julia Pietraszewska, Żaneta Król) i Świeszyna (Filip Szatkowski, Bartosz Bagiński). Lepsze na finiszu okazały się dziewczyny, wygrywając cały turniej i zdobywając główne nagrody - okazałe zestawy puzzli.

 

11 lutego 2016 r. w ruch poszły ołówki, flamastry, markery, a przede wszystkim farby w spreju. Bez nich właśnie nie moglibyśmy przeprowadzić warsztatów graffiti dla młodzieży. Uczestnicy zajęć najpierw zaprojektowali swoje własne tagi, wspólnie opracowali i przelali na kartki pomysł feryjnego logo, a następnie, przy użyciu specjalnych farb, stworzyli efektowne graffiti na przygotowanych wcześniej płytach. Do tego prowadzący zajęcia ciekawie opowiadali o historii graffiti oraz przybliżali uczestnikom tajniki tej formy sztuki.

 

W okresie ferii zimowych w Multimedialnym Centrum Kultury e-Eureka – Bibliotece Publicznej odbywały się ponadto zajęcia biblioteczno-świetlicowe dla dzieci i młodzieży, na które składały się:

  • Zajęcia plastyczne: szeroko pojęty artrecykling; warsztaty tworzenia makiet zimowych, masek karnawałowych, ekoludzików (Furby i innych stworów), breloków z włóczkowych pomponów, nakryć głowy, guzikowych walentynek; dekoracja ozdób szklanych (wazonów, słoików, świeczników); dekoracja sali widowiskowej na bal maskowy;
  • Zajęcia kulinarne: przygotowywanie prostych i domowych smakołyków z okazji Tłustego Piątku Karnawałowego oraz na zakończenie ferii (pączków, faworków, naleśników i racuchów); nauka prostych czynności kulinarnych (np. mielenie cukru); wspólne posiłki z pełną zastawą kuchenną; praca zespołowa;
  • Zajęcia czytelnicze: czytanie i oglądanie pięknych i oryginalnych książek dla najmłodszych (m.in. bestsellerowego „Naciśnij mnie”);
  • Zajęcia sportowe: rozgrywki sportowe z nagrodami, piłkarzyki, ping-pong; zabawy integracyjne, m.in. z chustą animacyjną;
  • Dzień Bezpiecznego Internetu: zajęcia edukacyjne o charakterze pogadanki połączone z konkursem plastycznym z nagrodami, zabawami z chustą integracyjną oraz projekcją krótkometrażowego filmu animowanego „Krasnoludki 2.0”;
  • gry planszowe;
  • konkurs na Najlepszego Czytelnika Ferii Zimowych; loteria z fantami;
  • bal maskowy z muzyką, łakociami i konkursami;
  • spektakl Teatru Władca Lalek pn. „Chatka Zajączka” połączony z zabawami;
  • projekcje filmów animowanych.

 Organizacja spektaklu “Chatka Zajączka” oraz zakup nagród dla uczestników turnieju gier planszowych były możliwe dzięki finansowemu wsparciu Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Fotorelacja z ferii znajduje się w galerii MCK E-Eureka >>>kliknij tutaj<<<

 

Tekst: Natalia Borys, Robert Łukawski

Zdjęcia: Natalia Borys, Ilona Kowalska, Jacek Marcinkowski, Robert Łukawski