Oficjalna strona Facebook Gminy Świeszyno

eBOK woda

eBOK podatki

Imieniny: Iwony, Piotra i Mikołaja
niedziela, 19 Maj 2024

BIP

Herb Świeszyno

 • 4
 • 1
 • 2
 • 3
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

Trasy piesze

 

Park Pomorza Środkowego

Partnerski projekt Nordic Walking zrealizowany został prze Fundację „Środkowopomorska Grupa Działania” oraz Stowarzyszenie Lokalnej Grupy Działania „Siła w Grupie” w partnerstwie z gminami Polanów, Sianów, Manowo, Świeszyno, Będzino, Biesiekierz, Mielno, Tychowo, Biały Bór, Bobolice, Malechowo, Białogard, Dygowo, Gościno, Kołobrzeg, Rymań, Siemyśl, Ustronie Morskie, Karlino.

Trasy są oznakowane za pomocą tablic opisowo – poglądowych z mapami tras i ćwiczeniami. Szlaki zostały zaprojektowane i opisane wg instrukcji Polskiego Stowarzyszenia Nordic Walking.

W Gminie Świeszyno wyznaczone zostały 3 trasy o różnym poziomie trudności: łatwa – długości 6km (oznaczona kolorem zielonym) i dwie średnia: czerwona – długości 10,4km oraz brązowa o długości 10,6km. Trasy biegną w miejscowościach Świeszyno, Włoki, Brzeźniki drogami gminnymi. Ścieżkami leśnymi prowadzą przez teren lasów Nadleśnictwa Manowo.

 Atrakcje na trasach:

- ogród botaniczny „Wiciokrzewy” we Włokach (trasy zielona i brązowa)

- stadnina koni, stajnia „Zagroda” we Włokach (trasy zielona i brązowa)

- siedlisko ptactwa wodnego – lasy Nadleśnictwa Manowo (trasy czerwona i brązowa)

Mapka tras w Gminie Świeszyno

Migawki z tras

Trasy Nordic Walking w Świeszynie  Trasy Nordic Walking w Świeszynie  Trasy Nordic Walking w Świeszynie  Trasy Nordic Walking w Świeszynie  Trasy Nordic Walking w Świeszynie  Trasy Nordic Walking w Świeszynie  Trasy Nordic Walking w Świeszynie  Trasy Nordic Walking w Świeszynie

Pomorska Droga Św. Jakuba – w Gminie Świeszyno wiedzieprzez Niekłonice, Giezkowo, Jarzyce, Dunowo, Golice, Bardzlino i dalej do Białogardu. Stanowi etap  nr 30a Koszalin – Białogard całego szlaku.

Opis etapu 30a
wyjście z Koszalina

 • Na rozwidleniu Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba (0,0 km) przy ulicy Krakusa i Wandy w Koszalinie skręcamy w lewo. Ulicą Lechicką idziemy prosto i wychodzimy z miasta (2,1 km).
 • Drogą powiatową idziemy teraz przez około 5 km, przechodząc kolejno przez Niekłonice (4,0 km), Giezkowo (7,3 km), Jarzyce (8,8 km), Dunowo (11,1 km) do Golic (14,1 km) i Bardzlina (15,5 km).
 • Kawałek dalej wchodzimy na drogę gruntową, którą dochodzimy do zabudowań przysiółka Białogórzyno (16,4 km).
 • W zależności od warunków atmosferycznych możemy teraz wybrać marsz drogą gruntową prosto w kierunki wsi Żeleźno (20,4 km) (po deszczach droga potrafi być bardzo grząska i nieprzejezdna dla rowerów) lub skręcić w prawo i utwardzoną drogą przejść przez wieś Białogórzyno (trasa dłuższa o około 2 km, lecz pozbawiona wybojów i błota) do Żeleźna (22,0 km). skręcamy w lewo i po około 6 km dochodzimy do granic administracyjnych Białogardu (26,7 km).
 • Do centrum miasta wchodzimy ulicami: Zwycięstwa, Młynarską i Kościelną. Etap kończymy przy gotyckim ’kościele farnym pw. Narodzenia NMP (28,2 km).

Atrakcje na trasie:

- zabytkowy kościół w Jarzycach

- teren rekreacyjno – sportowy w Dunowie

Więcej informacji i mapa na stronie www.re-create.pl

Opracowanie na podstawie informacji z portalu www.re-create.pl

 Droga św. Jakuba  dr  Droga św. Jakuba  Droga św. Jakuba