In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Fauna

Fauna gminy Świeszyno nie jest jeszcze dostatecznie poznana. Najliczniejszą gromadą spośród kręgowców są ptaki, najłatwiejsze do obserwacji w warunkach terenowych, reprezentowane przez około 100 gatunków. W lasach można spotkać, dzięcioła czarnego, jastrzębia i krogulca, kanie (czarną i rudą), orlika krzykliwego, bociana czarnego i żurawia. Środowiska wodno-błotne reprezentują perkozy, łabędź niemy, gągoł i czapla siwa, a krajobraz rolniczy: czajka, pliszka żółta, bocian biały i derkacz.

Łabędzie

Około 30 gatunków występujących na terenie gminy reprezentuje gromadę ssaków. Są to m.in. popularne gryzonie (nornice i myszy). Można natknąć się na przebiegającą wiewiórkę. Okolice Jeziora Czarnego jest ostoją bobra i wydry. W lasach należy uważać na żyjące w nich dziki, sarny i jelenie. Bystry obserwator dojrzy przemykającego lisa i uciekającego zająca szaraka.

Dziki

W jeziorach i rzekach żyją atrakcyjne dla wędkarzy gatunki ryb. Pstrąg potokowy, troć i łosoś występują w Radwi. W niej i w jeziorze Czarnym można złowić pysznego sandacza. Kiełb i lin dominują w Radwi i Chotli, a szczupak w jeziorach Hajka i Niedalino. W tych ostatnich zbiornikach do złowienia jest także węgorz. We wszystkich jeziorach występuje leszcz, a okoń i płoć dodatkowo w Radwi, Chotli i Czarnej. W rzece Czarnej występuje i rzadka ryba minóg strumieniowy. Uzupełnieniem niech będzie informacja, że na terenie gminy występują również gady: z padalcem zwyczajnym, jaszczurką zwinką i żmiją zygzakowatą, a z płazów ropucha szara, traszki (grzebieniasta i zwyczajna) oraz żaby.

Żaba

 

Zmieniony (Poniedziałek, 26 Czerwiec 2006 14:32)

 
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Świeszyno