In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Wody

Jezioro

Wody to tylko 230 ha zajmujące 1,71 proc. całej powierzchni gminy. Przepływająca równoleżnikowo ze wschodu na zachód rzeka Radew, prawy dopływ Parsęty, posiada dwa oblicza. Od wschodniej granicy gminy do elektrowni zaporowej w Niedalinie jest rozlewiskiem jeziora Hajka. Od Niedalina, aż do ujścia Czarnej dolina Radwi wzbogaca krajobraz tych terenów. Zachowały się na nim piaszczyste poziomy pradolinowe i liczne ślady meandrowania rzeki.

Rzeka

Radew, której całkowita długość wynosi 122 km, jest główną zlewnią w gminie Świeszyno, a jej powierzchnia zajmuje 1082 km kw. Rzeka wzbudza duże zainteresowanie jako obiekt turystyczny. Stwarza bowiem możliwości wędkowania jak również spływów kajakowych.

Wędkarz

Południową granicę gminy Świeszyno wyznacza dolina rzeki Chotli, atrakcyjna pod względem rzeźby. Istniejące warunki hydrologiczne nie pozwalają jednak na obejrzenie większych fragmentów doliny tej rzeki.

Płynąca równoleżnikowo rzeka Czarna jest prawym dopływem Radwi. Swoje ujście ma na granicy z powiatem białogardzkim. Przepływa w znacznej części przez niezalesione tereny gminy. Tylko w końcowym swym biegu, dolina rzeki wcina się w kompleks leśny.

Wypoczynek na pomoście

Usytuowane na terenie gminy Świeszyno trzy jeziora różnią się między sobą swoim charakterem. Największe, wspomniane już jezioro Hajka, jest jeziorem zaporowym na rzece Radew. Zajmuje obszar 100 ha i położone jest wśród boru sosnowego, zaliczanego do obszaru chronionego krajobrazu Dolina Radwi. Na jeziorze możliwe jest, z zachowaniem ciszy, uprawianie sportów wodnych i wędkowanie. W centrurn Niedalina, w istniejącym parku dworskim, usytuowane jest 14-hektarowe jezioro Niedalino. Park i jezioro stanowią zwarty kompleks krajobrazowy. Udostępnione jest do wędkowania.

Młody wędkarz

Kolejne, to liczące 8,2 ha Jezioro Czarne, usytuowane w mieszanym kompleksie leśnym niedaleko Strzekęcina.

Najciekawsze przyrodniczo. Zarówno samo jezioro, jak i przyległe do niego tereny torfowisk i bagien z bogactwem różnorodnej roślinności i fauny, w przyszłości mają stanowić rezerwat przyrody. Jezioro dostępne jest od strony drogi Koszalin-Tychowo. Odwiedzają je miłośnicy kąpieli i wędkowania.

Rower wodny

 

 

Zmieniony (Poniedziałek, 26 Czerwiec 2006 14:37)

 
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Świeszyno