In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

Turystyka

Gmina Świeszyno charakteryzuje się wysoką jakością produktów turystycznych. Obfitość lasów bogatych w runo leśne i zwierzynę łowną, obfitość cieków wodnych, w tym atrakcyjna rzeka Radew będaca siedliskiem ryb łososiowatych (pstrąg, troć, łosoś-tarło, lipień) są rajem dla myśliwych i wędkarzy. Dodatkowo ciekawostki przyrodnicze i obszary chronionego krajobrazu ważne ornitologicznie i botanicznie, predysponują gminę do rozwoju proekologicznych form turystyki (agroturystyki, turystyki kwalifikowanej), które powinny być oparte na zasadach zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju. Wśród miejscowości, które wykazują tendencje rozwoju z sektorem turystyki to Niedalino, Strzekęcin, Mierzym, Dunowo, Zegrze Pomorskie, Włoki.

Przypałacowy ogród w Strzekęcinie

Atrakcje turystyczne gminy to Dolina rzeki Radew wraz z niezbędną otuliną stanowiącą korytarz ekologiczny systemu krajowego "ESOCH". Obszar chronionego krajobrazu zbiornika wodnego Hajka na odległość do 500 m od brzegu jeziora r Dolina rzeki Czarnej wraz z korytarzem ekologicznym o szerokości min. 100 m. od brzegu rzeki. Jezioro Czarne - śródleśne wraz z rozlewiskami, terenami bagiennymi i zbiornikami zalewowymi - teren ważny ornitologicznie i botanicznie.

Zespół pałacowo-folwarczny w Zegrzu Pomorskim

Starodrzew na cmentarzach i wokół kościołów:

 • JARZYCE - cmentarz ewangeliczny nieczynny, przy kościele starodrzew;
 • ZEGRZE POMORSKIE - cmentarz ewangelicki nieczynny (dęby, jesiony, buki);
 • DUNOWO - cmentarz ewangelicki nieczynny;
 • Pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej znajdujące się w wykazie Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody.

Ciągi ekologiczne wszelkich cieków wodnych i dopływów rzeki Czarnej i Radew, w tym rzeki Chotla o szerokości 25-50 m. od brzegu. Wszelkie pradoliny i tereny użytków zielonych nie nadające się do zabudowy, tworzące wspólnie z dolinami rzek ciągłą siatkę korytarzy ekologicznych. Zabytkowy zespół pałacowo - parkowy (Pałac Biały i Bursztynowy) w Strzekęcinie z największą kolekcją różaneczników w Polsce Północnej, Młyn i elektrownia wodna w Niedalinie, Kościół Gotycki z XV wieku w Jarzycach, Park i ślady ognisk średniowiecznych w Bardzlinie, Park w stylu angielskim w Zegrzu Pomorskim, Mierzymiu, Strzekęcinie, Sieraniu, Pracownia rzeźby w drewnie i kamieniu w Olszak, Wykorzystanie lotniska w Zegrzu Pomorskim, z możliwością przekształcenia i dostosowania do lotów.

Kościół gotycki pw. MB Królowej Polski w Jarzycach

Obiekty rekreacyjno - wypoczynkowe:

 1. Ogród botaniczny we Włokach,
 2. Pole namiotowe nad jeziorem Czarne w Strzekęcinie i nad jeziorem Hajka w Niedalinie i Zegrzu Pomorskim,
 3. Ośrodek Wypoczynkowy "EKO-LAS" nad jeziorem Hajka w Niedalinie.
 4. Hodowla Zachowawcza Konika Polskiego - Mieczysław Binaś, Świeszyno
 5. Hodowla Zachowawcza Konika Polskiego – Kamila Cieślak, Świeszyno 2
 6. Stajnia ZAGRODA, Włoki
 7. Stajnia KARMEN, Niekłonice 25A
Ośrodek Wypoczynkowy "EKO-LAS" nad jeziorem Hajka w Niedalinie. Ośrodek Wypoczynkowy "EKO-LAS" nad jeziorem Hajka w Niedalinie. Ośrodek Wypoczynkowy "EKO-LAS" nad jeziorem Hajka w Niedalinie. Ośrodek Wypoczynkowy "EKO-LAS" nad jeziorem Hajka w Niedalinie. Ośrodek Wypoczynkowy "EKO-LAS" nad jeziorem Hajka w Niedalinie. Ośrodek Wypoczynkowy "EKO-LAS" nad jeziorem Hajka w Niedalinie. Ośrodek Wypoczynkowy "EKO-LAS" nad jeziorem Hajka w Niedalinie.

SZLAKI TURYSTYCZNE

Przez gminę Świeszyno przebiegają 4 znakowane szlaki rowerowe (sukcesywnie odnawiane) – niebieski Szlak Pałaców, zielony Szlak Spichlerzy, czarny Tychowski Trakt i czerwony Trasa Słoneczna. Znakowane w ramach „Pilotażowego Programu Leader +”:

1. Szlak Pałaców: Gąski – Wierzchowo – Parsowo – Nosowo – Strzekęcino – Niedalino – Rosnowo – Mostowo

2. Szlak Spichlerzy: Mścice – Biesiekierz – Dunowo – Jarzyce – Świeszyno - Manowo

3. Tychowski Trakt: Koszalin – Konikowo – Świeszyno – Rosnowo – Tychowo

4. Trasa Słoneczna: Manowo – Niedalino – Rosnowo – Zacisze - Manowo

Szlak kajakowy „rzeką RADEW” (długość rzeki 85 km, szlaku 77 km)
Trasa: Żydowo - Mostowo - Jezioro Rosnowskie - Rosnowo - Kanał Rosnowski - Jezioro Hajka - Niedalino - Białogórzyno - Nosowo – Karlino

Rzeka Radew, położona jest w obszarze Natura 2000. Szlak kajakowy prowadzi głównie przez tereny kompleksów leśnych, bogatych w łowną zwierzynę i runo leśne. Płynąc możemy zobaczyć elektrownię w Niedalinie oraz Jezioro Hajka, na brzegu którego można wypocząć i skorzystać z darów natury.

Stajnia ZAGRODA znajduje się w miejscowości Włoki, około 10 km od Koszalina. Położona jest w pobliżu borowinowego jeziora Czarne. Stajnia proponuje naukę jazdy konnej, organizuje imprezy plenerowe, zawody jeździeckie, posiada urządzony parkur. Położona jest w pobliżu szlaku konnego.

Stajnia KARMEN położona w Niekłonicach oferuje moc atrakcji dla najmłodszych i tych troszkę starszych. Oferuje rehabilitację ruchową (konną) dzieci i młodzieży, naukę jazdy konnej na różnych poziomach zaawansowania i bez względu na wiek. Posiada krytą ujeżdżalnię koni, parkur, plac zabaw.

Zespół pałacowy – parkowy Bursztynowy Pałac w Strzekęcinie

Kompleks tworzą eklektyczny pałac, dziś zwany „Bursztynowym Pałacem”, w którym obecnie mieści się hotel,  z przełomu XIX i XX wieku. Z lat 20. i 30. XX wieku pochodzi większość znajdujących się wokół pałacu zabudowań gospodarczych oraz tzw. „Biały Pałac”. Wokół pałacu rozciąga się rozległy park dworski z jeziorkiem. Park dostępny jest także dla turystów nie wypoczywających w hotelu. Znajduje się tu kolekcja egzotycznych roślin. Obok pałacu, w okolicy parku można spacerować 150 metrową aleją wysadzaną platanami.

 

Baza turystyczna

Hotel Bursztynowy Pałac
Strzekęcino 12
76-024 Świeszyno
tel.:+48 (94) 316 12 27
fax: +48 (94) 316 14 42
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

www.hotel-bursztynowy-palac.pl

Obiekty rekreacyjno - wypoczynkowe

Ogród botaniczny we Włokach

Włoki 23, 76-024 Świeszyno, tel. 094 316 14 12

www.agrinpol.pl/ogrod_botaniczny_swieszyno

Pola namiotowe nad jeziorem Czarne w Strzekęcinie

i nad jeziorem Hajka w Niedalinie i Zegrzu Pomorskim – organizowane przez dzierżawców terenów leśnych od Nadleśnictwa Manowo

Ośrodek Wypoczynkowy „EKO-LAS”

nad jeziorem Hajka w Niedalinie, Niedalino 58, tel. 094 318 35 94

 

Wypoczynek w siodle i w plenerze

Ośrodek jeździecki we Włokach, Włoki 26, www.stajnia-zagroda.pl

Ośrodek jeździecki w Niekłonicach, Niekłonice 25 A,

Hodowla Zachowawcza Konika Polskiego – ośrodek jeździecki w Świeszynie, tel. 514741927

Hodowla Konika Polskiego – ośrodek jeździecki, jeździectwo terenowe,  Świeszyno 2, http://kama26078999.wix.com/koniki-polskie-fenix

Gminne obiekty sportowe

Hala Sportowa w Konikowie przy Szkole Podstawowej im. Wisławy Szymborskiej , Konikowo 47, tel. 094 31 60 122

Kompleks „Moje Boisko ORLIK 2012” przy Gimnazjum im. 27 WDPAK w Świeszynie

Zmieniony (Środa, 20 Sierpień 2014 14:38)

 
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Świeszyno