In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player

O Gminie

 

Województwo zachodniopomorskie
Powiat koszaliński
Rodzaj Gminy wiejska
Wójt Ewa Korczak
Urząd Gminy 76-024 Świeszyno
tel. 94 316-12-70
fax. 94 316-14-91
Powierzchnia 132,59km2
Liczba sołectw 10
Liczba miejscowości 30

Populacja (1-01-2011r)

- liczba ludności
- gęstość 


6 573
49,6 osób/km2
Strefa numeracyjna
94
Tablice  rejestracyjne ZKO

 

Świeszyno jest gminą atrakcyjną turystycznie. Występują tu duże kompleksy leśne, bogate w zwierzynę łowną i runo leśne. Turystów przyciągają trzy piękne jeziora: Hajka, Czarne i Niedalino, ciekawy, zróżnicowany krajobraz oraz malowniczo wijąca się rzeka Radew - szlak wędrowny ryb łososiowatych.

Most na rzece Radew

Na uwagę zasługuje ogród botaniczny w miejscowości Włoki, chętnie odwiedzany przez wycieczki krajowe, zagraniczne i młodzież szkolną oraz pracownia rzeźby w drewnie i kamieniu w miejscowości Olszak. W gminie występują obszary chronionego krajobrazu interesujące ornitologiczne i botanicznie.

XVw. gotycki kościół pw. Serca Pana Jezusa w Konikowie

Świeszyno jest również bogate w cenne zabytki, wśród których najciekawszymi są: park oraz ślady ognisk średniowiecznych i resztki grodu warownego w Bardzlinie, osada kultury pomorskiej z cmentarzyskiem ciałopalnym z późnego okresu katońskiego i XV wieczny gotycki kościół w Konikowie, parki w stylu angielskim w Mierzymiu i Sieranii, kościół z przełomu XIII i XIV w. W Jarzycach. Ślady ognisk późnośredniowiecznych oraz park w stylu angielskim w Zegrzu Pomorskim. Oprócz tego we wsi Niedalino znajdują się zabytkowe obiekty: młyn wodny i elektrownia wodna o zbiorniku zaporowym.

Pałac Bursztynowy w Strzekęcinie

Przez teren gminy przebiegają trasy ścieżek rowerowych. Obsługą turystów zajmuje się baza hotelowo-gastronomiczna zabytkowego zespołu pałacowego- pałaców: Bursztynowego i Białego w Strzekęcinie. Gmina ma charakter rolniczo - turystyczny.

Młyn wodny w Niedalinie nad Radwią
Funkcjonujące w gminie podmioty gospodarcze zajmują się przetwórstwem rolno-spożywczym, rolnictwem, handlem i usługami. Gmina posiada ponad 30 ha gruntów przeznaczonych na inwestycje, w dużej mierze uzbrojonych z dobrą dostępnością komunikacyjną. W miejscowości Niedalino znajduje się 18 ha ziemi, w Świeszynie 15 ha, w Konikowie 3 ha. Wszystkie działki ujęte są w planie przestrzennym zagospodarowania z przeznaczeniem na inwestycje. Rada Gminy jak również mieszkańcy zainteresowani są nowymi inwestorami, ze względu na duży potencjał ludzi przygotowanych i chętnych do pracy. W skład gminy Świeszyno wchodzi 10 sołectw: Dunowo,Giezkowo, Konikowo, Kurozwęcz, Mierzym, Strzekęcino, Świeszyno, Niedalino,Niekłonice i Zegrze Pomorskie.

Zmieniony (Poniedziałek, 09 Luty 2015 09:41)

 
Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Świeszyno